zennox
3 Blade Ceiling Fan With Light Quiet Dc Motor Ceiling Fan with Remote
Description:
This 3 blade ceiling fan with Light features solid wood blades and comes with a light option that includes a glass lampshade. It is available in two color options: black and white, and two types: with light and without light. The motor power is 19W, and the model with light adds an extra 15W of tri-color LED light source, providing a comfortable ventilation solution with a Nordic retro style for the space.
Highlights:
Two mode choices: This 3 blade ceiling fan with Light pure fan without light / fan with light, catering to different needs.
High-quality solid wood blades: Natural solid wood blades are treated to prevent deformation, offering gentle and quiet airflow.
Tri-color lighting: The model with light supports tri-color light switching, creating diverse atmospheres (available only on the model with light).
Retro glass lampshade: Frosted glass provides soft lighting, creating a material contrast aesthetic with the solid wood blades.
LED lens light source: Uses high-quality LED chips with high color rendering index, uniform light emission, and soft light transmission.
Explore more: Wooden ceiling fan with light
DETAILS
| Product Type: | Ceiling Fans with Lights |
| Product Name: | 3 blade ceiling fan with Light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Modern |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Material: | Wood |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Color: | Transparent |
| Blades Material: | Wood |
| Blades Color: | Wood |
| Motor: | 19W |
| Number of Blades: | 3 |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Finish: | Black,White |
| Bulb Included: | No,Yes |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | No |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Power: | 15W |
| Light Source: | LED Integrated |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: Without light | |
| Weight: | 12.13lb |
| Size: | 42.13'' Width x 42.13'' Depth x 14.96'' Height |
| Shape: 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) | |
| Weight: | 12.13lb |
| Size: | 42.13'' Width x 42.13'' Depth x 14.96'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to .




