Contemporary Ceiling Fan with Light LED Remote Control Ceiling Fans
Description:
This contemporary ceiling fan with light features an iron body paired with a glass shade and wooden blades, available in three sizes: 42 inches, 52 inches, and 60 inches, and three color options: sand nickel + light wood grain blades, sand nickel + walnut blades, and black + walnut blades. It has a power rating of 36W for the light source and 50W for the motor, supports three-color light adjustment and six-speed variable frequency wind speed, and includes a seasonal mode for both forward and reverse rotation, providing an American vintage style four-season control solution for the space.
Highlights:
Three size options: This contemporary ceiling fan with light 42 inches, 52 inches, and 60 inches, precisely matching different space areas.
Three color choices: Sand nickel + light wood grain blades, sand nickel + walnut blades, and black + walnut blades, meeting various style needs.
Four-season smart mode: Forward rotation for cool airflow in summer, reverse rotation for air circulation in winter.
Six-speed variable frequency adjustment: Wireless remote control for precise wind speed control, stable and low-noise operation.
Minimalist vintage aesthetics: Combination of iron sand nickel craftsmanship and wooden blades, presenting a classic style.
Related Product:
DETAILS
| Product Type: | Ceiling Fans with Lights |
| Product Name: | Contemporary ceiling fan with light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Power: | 36W |
| Motor: | 50W |
| Style: | Modern |
| Material: | Iron |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Color: | Transparent |
| Blades Material: | Wood |
| Number of Blades: | 3 |
| Light Source: | LED Integrated |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | No |
| Low Noise: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Finish: | Black,Silver |
| Blades Color: | Walnut,Wood |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: 42" | |
| Weight: | 13.23lb |
| Size: | 42.13'' Width x 42.13'' Depth x 14.96'' Height |
| Size: 52" | |
| Weight: | 14.33lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 14.96'' Height |
| Size: 60" | |
| Weight: | 17.64lb |
| Size: | 59.84'' Width x 59.84'' Depth x 14.96'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to .
