Wooden Ceiling Fan with Light Quiet Dc Motor Flush Mount Fandelier
Description:
This wooden ceiling fan with light features a combination of paulownia wood blades and a metal body, available in black/white colors and with options for lighted or non-lighted versions, as well as ceiling-mounted or hanging models. The motor has a power of 19W, and the lighted version includes a 24W tri-color LED light source with a glass lampshade, supporting both forward and reverse rotation modes and five-speed variable frequency adjustment, providing a practical and aesthetic ventilation and lighting solution for the space.
Highlights:
Two configuration options: This wooden ceiling fan with light non-lighted fan only (19W) / lighted version (24W + 19W), choose freely.
High-quality paulownia wood blades: Treated with steaming, shaping, carving, and wax sealing processes, resistant to corrosion and providing gentle airflow.
Two installation methods: Ceiling-mounted / hanging, choose according to your needs.
Smart forward and reverse rotation: Cool airflow in summer, promotes air circulation in winter.
Five-speed variable frequency adjustment: One-button speed control via remote, low operating noise.
Explore more: Wood ceiling fans with light
DETAILS
| Product Type: | Ceiling Fans with Lights |
| Product Name: | Wooden ceiling fan with light |
| Voltage: | 110V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Style: | Modern |
| Control Type: | Wall Switch |
| Material: | Wood |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Color: | Transparent |
| Blades Material: | Wood |
| Blades Color: | Wood |
| Number of Blades: | 3 |
| Motor: | 19W |
| Low Noise: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Finish: | Black,White |
| Bulb Included: | No,Yes |
| Mounting Type: | Ceiling Mount,Hanging |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | No |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Power: | 24W |
| Light Source: | LED Integrated |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: No light - ceiling type | |
| Weight: | 12.79lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 9.84'' Height |
| Shape: With light - ceiling type | |
| Weight: | 12.79lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 11.42'' Height |
| Shape: No light-pole type | |
| Weight: | 12.79lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 19.69'' Height |
| Shape: With light-pole type | |
| Weight: | 12.79lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 19.69'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to .
