zennox
Wood Ceiling Fans with Light Modern 3-Blade Fandelier Ceiling Fans
Description:
This wood ceiling fans with light features a combination of natural wooden blades and glass lampshade, available in two wood colors: natural wood and walnut, with three configurations: ceiling-mounted without light, ceiling-mounted without fan, and ceiling-mounted with light. The motor power is 19W, and the model with light includes an additional 24W tri-color LED light source, supporting forward and reverse rotation modes and five-speed variable frequency adjustment, providing a smart ventilation solution with a natural style for the space.
Highlights:
Natural wood grain texture: This wood ceiling fans with light natural wood color is fresh and natural, walnut color is stable and retro, each wood grain is unique.
Three models to choose from: Ceiling-mounted without light, ceiling-mounted without fan, and ceiling-mounted with light.
High-quality wooden blades: Paulownia wood treated with steaming and shaping process, resistant to corrosion, and produces gentle and quiet airflow.
Professional lighting system: The model with light comes with a tri-color LED + glass lampshade, providing uniform and soft lighting.
Suitable for various floors: The ceiling-mounted model is suitable for high spaces, while the ceiling-mounted model is suitable for low-floor installation.
Related Product:
3-Blade Ceiling Fans with Light
DETAILS
| Product Type: | Ceiling Fans with Lights |
| Product Name: | Wood ceiling fans with light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Motor: | 19W |
| Style: | Modern |
| Material: | Wood |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Color: | Transparent |
| Blades Material: | Wood |
| Blades Color: | Wood |
| Number of Blades: | 3 |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Bulb Included: | No,Yes |
| Finish: | Walnut,Wood |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4500K/6000K) |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | No |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Light Source: | LED Integrated |
| Power: | 24W |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Style: Chandelier without light - Walnut | |
| Weight: | 14.11lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 11.02'' Height |
| Style: Chandelier without light - Wood | |
| Weight: | 14.11lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 11.02'' Height |
| Style: Ceiling lamp without light-walnut color | |
| Weight: | 14.11lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 7.48'' Height |
| Style: Ceiling Lamp with Light - Walnut | |
| Weight: | 14.11lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 11.02'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to .




