Matte Black Wall Mounted Rectangle Porch LED Lights Outdoor Wall Light
$79.99
-
Sleek metallic texture blends modern minimalist in the clean lines of this rectangular outdoor light fixtures.
-
Constructed of sturdy aluminum in a matte black finish with frosted acrylic, the elegant rectangular design exterior wall light is widely used in outdoor lighting and decoration, ideal for the garden, porch, garage, walkway, and gate.
-
Built-in energy-efficient LEDs, the wall mounted fixture glows down giving enough light across the wall for a lovely effect. There are two light colors for you to choose from: White (6000K) and Warm White (3000K).
DETAILS
|
Product Name:
|
Rectangle Outdoor Wall Light
|
|
Type:
|
Outdoor Wall Light
|
|
Style:
|
Industrial
|
|
Fixture Color:
|
Black |
|
Fixture Material:
|
Aluminum |
|
Fixture Shape:
|
Rectangle
|
|
Shade Included:
|
Yes
|
|
Shade Material:
|
Acrylic
|
| Light Source: | LED |
|
Light Source Included:
|
Yes
|
|
Number of Lights:
|
1
|
| Color Temperature: | White (6000K), Warm White (3000K) |
|
Color Temperature Dimming:
|
No
|
|
Brightness Dimming:
|
No
|
|
Light Direction:
|
Down
|
| Voltage: | 100-270V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Wattage: |
7.9'': 12W 11.8'': 18W |
|
Mounting Type:
|
Wall Mounted
|
|
Indoor/Outdoor:
|
Outdoor
|
|
Product Care:
|
Outdoor Waterproof
|
| Applicable Scene: | Villa, Courtyard, Garden |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 7.9'': | |
| Weight: | 1.10lb |
| Size: | 8'' Width x 2'' Depth x 3.1'' Height |
| 11.8'': | |
| Weight: | 1.98lb |
| Size: | 11.8'' Width x 2'' Depth x 3.1'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to contact us.
