Modern Shell Shaped Contemporary Chandeliers Rustic Capiz Chandeliers
$574.04
$674.53
- This contemporary chandelier is composed of many small shell shaped pieces, which has a sense of design and hierarchy.
- Two colors are available. The yellow chandelier can create a warm and romantic atmosphere, and the white one is a classic display of personality. Unique modern design chandelier, metal lamp holder and elegant shell pendant form a subtle contrast.
- This lamp will definitely coordinate with your home environment. Our shell shaped chandeliers itself is a fashionable lighting decoration, which can better highlight the overall decoration.
DETAILS
| Product Type: | Chandeliers |
| Light Style: | Modern |
| Color: | White, Gold |
| Primary Fixture Material: | Metal |
| Shade Material: | Shell |
| Finish: | Painted Finishes |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Bulb Type: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Bulb Included: | Yes |
| Number of Bulbs: | 4 |
| Bulb Base: | E12, E14 |
| Maximum Wattage (per bulb): | 12W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 150 sq ft-200 sq ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 12.12lb |
| Size: | 19.7'' Diameter x 15'' Height |
| Chain/Cord Length: | 3.9'' + 7.9'' (Can be Used Together or Separately) |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to contact us.
