Gold LED Chandelier French Light Luxury Crystal Ceiling Light
Description:
This gold LED chandelier is available in four styles: round ceiling mounts with diameters of 23.6 inches and 31.5 inches, and long ceiling mounts with lengths of 39.4 inches and 47.2 inches. The lamp body is made of iron and crystal,Uses tri-color LED lights sources and a 59.1-inch adjustable hanging chain, creating a romantic and elegant French royal atmosphere for spaces such as living rooms, dining rooms, and hotels.
Highlights:
Multiple Style Options: This gold LED chandelier four choices available - 23.6/31.5-inch round and 39.4/47.2-inch long.
Adjustable Hanging Chain Design: Equipped with a 59.1-inch adjustable hanging chain, allowing free adjustment of hanging length according to ceiling height.
Sparkling Crystal Decoration: Transparent crystals, through multi-layer refraction, present a magnificent and dazzling light effect.
Dual-Color Temperature Switching: LED light source supports switching between two color temperatures, meeting the ambient lighting needs of different scenarios.
Gold Iron Frame: High-quality iron frame design, sturdy structure and exuding French luxurious style.
Explore more:
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 23.6 inch | |
| Weight: | 41.89lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 16.54'' Height |
| Size: Diameter 39.4 inch | |
| Weight: | 55.12lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 18.90'' Height |
| Size: Long 31.5 inch | |
| Weight: | 41.89lb |
| Size: | 17.72'' Width x 39.37'' Depth x 12.99'' Height |
| Size: Long 47.2 inch | |
| Weight: | 48.50lb |
| Size: | 17.72'' Width x 47.24'' Depth x 12.99'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Chandeliers |
| Product Name: | Gold led chandelier |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | French Style |
| Material: | Iron |
| Finish: | Gold |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Transparent |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | 3-Color Temperature (3000K/4000K/6000K) |
| Tips: | "3-Color Temperature" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) can't adjust the brightness |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | No |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Bulb Included: | Yes |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 43W,66W,64W,72W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to contact us.
