Silver Ceiling Fan with Light Wood Grain LED Fan Light
Description:
This silver ceiling fan with light integrates retro wood grain elements with modern technology, offering three options: deep wood grain/clear wood grain round shade and deep wood grain straight cylinder shade. It is equipped with a full copper motor and a 24W three-color LED light source, integrating UGT<19 anti-glare technology and Ra≥97 high color rendering illumination. It supports three-speed intelligent timing, creating a healthy and comfortable environment regulation solution for spaces such as restaurants and bedrooms.
Highlights:
Healthy Lighting System: This silver ceiling fan with light UGT<19 professional anti-glare technology, Ra≥97 high color rendering index, and blue light exemption level certification provide triple eye protection.
Full Copper Motor Power: Uses high-quality silicon steel sheets and full copper coils, with dual roller silent bearings to ensure stable operation.
Intelligent Timing Care: Three-speed timing function automatically stops the wind to avoid continuous blowing causing cold in the night.
Natural Wood Grain Aesthetics: The walnut color ABS fan blades have realistic texture, combining with the acrylic lampshade to create a warm visual experience.
Four-Season Applicable Design: In summer, it assists air conditioning circulation; in winter, it balances indoor temperature, enhancing spatial comfort.
Explore more: Brass wall lights
DETAILS
| Product Type: | Flush Mount Ceiling Fans |
| Product Name: | Silver ceiling fan with light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Motor: | 35W |
| Power: | 24W |
| Style: | Retro |
| Material: | Iron |
| Finish: | Silver |
| Shade Material: | Acrylic |
| Shade Color: | White |
| Blades Material: | ABS |
| Blades Color: | Wood |
| Color Rendering Index (CRI): | Ra>97 |
| Number of Blades: | 3 |
| Light Source: | LED Integrated |
| Bulb Included: | Yes |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | No |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: Round cover dark wood grain | |
| Weight: | 14.33lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 18.90'' Height |
| Shape: Round cover light wood grain | |
| Weight: | 14.33lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 18.90'' Height |
| Shape: Straight hood dark wood grain | |
| Weight: | 14.33lb |
| Size: | 51.97'' Width x 51.97'' Depth x 18.90'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to .
