Classic Curved Glow LED Wall Light Outdoor Downlights Porch Wall Mounted Sconce
$81.99
-
Add lighting to a porch, side yard, garage, or elsewhere with this classic black industrial outdoor curved LED wall glow lighting, presents a unique lighting effect when lighting, and creates a warm atmosphere.
-
The curved mounted form on the wall gives a simple and comfortable appearance to the downlight lamp. The lampshade features a black finish and is made of sturdy and durable aluminum, which dissipates heat quickly and is rust-resistant.
-
It can be left outside all year and is easy to clean. The lamp is available in two versions, with or without a motion sensor, to ensure your lighting needs are met.
DETAILS
|
Product Name:
|
Curved Glow Outdoor Wall Light
|
|
Type:
|
Outdoor Wall Light
|
|
Style:
|
Industrial
|
|
Fixture Color:
|
Black |
|
Fixture Material:
|
Aluminum |
|
Fixture Shape:
|
Curved
|
| Light Source: | LED |
|
Light Source Included:
|
Yes |
|
Number of Lights:
|
1 |
|
Wattage:
|
18W/ 24W
|
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
|
Color Temperature Dimming:
|
No |
|
Brightness Dimming:
|
No |
|
Light Direction:
|
Down
|
| Voltage: | 85-265V |
|
Power Source:
|
Hardwired |
|
Mounting Type:
|
Wall |
|
Indoor/Outdoor:
|
Outdoor
|
| Ingress Protection: | IP65 |
| Applicable Space: | 86 sq ft - 129 sq ft |
| Applicable Scene: | Outdoor, Indoor |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 1.98lb |
| Width: | 11.4'' |
| Height: | 3.9'' |
| Distance from Wall to Lamp Edge: | 3.5'' |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to .
