Modern Black LED Linear Ceiling Lights - L 23.6''/35.5''/47.2'
$181.70
- Featuring a unique 330° rotatable design to adjust the lighting direction, you can effortlessly customize the lighting direction to suit your preferences, whether you're highlighting specific areas or creating a cozy ambiance. With three lengths to choose from—23.6'', 35.5'', and 47.2''—you have the flexibility to illuminate spaces of various sizes with ease.
- The timeless black fixture effortlessly complements a variety of interior styles, from minimalist and industrial to sleek and modern. Whether you're designing a cozy nook or a sophisticated dining area, these LED ceiling lights promise to enhance the ambiance with their understated yet stylish design.
DETAILS
| Product Name: | LED Linear Ceiling Lights |
| Type: | Ceiling Lights |
| Style: | Modern |
| Material: | Aluminum, Acrylic |
| Shade Material: | Acrylic |
| Shade Included: | Yes |
| Light Source: | LED 12W/18W/24W |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4500K/6000K) |
| Tips: | "3-step dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness. |
| Whether to Support Color Temperature Dimming: | Yes |
| Whether to Support Brightness Dimming: | No |
| Bulb Included: | Yes |
| Voltage: | 110V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Smart Device: | No |
| Product Care: | Wipe Clean with Dry Cloth |
| Fixture Color: | Black |
| Shade Color: | White |
| Light Direction: | Down, Adjustable |
| Installation Type: | Ceiling |
| Illumination Area: | 54sq ft - 215sq ft |
| Applicable Scene: | Living Room, Aisle, Entrance, Corridor, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 23.6'': | |
| Weight: | 2.64lb |
| Size: | 23.6'' Length x 4.3'' Width x 4.3'' Depth |
| 35.4'': | |
| Weight: | 3.08lb |
| Size: | 23.6'' Length x 4.3'' Width x 4.3'' Depth |
| 47.2'': | |
| Weight: | 3.52lb |
| Size: | 47.2'' Length x 4.3'' Width x 4.3'' Depth |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to .
